28 Şub 2020

Coronovirus, Sınır Geçiş Noktalarına Etkilemeye Devam Ediyor

Dışişleri Bakanlığı, artan koronavirüs (COVID-19) vakaları konusunda taşımacılık sektörünü uyaran bir dizi açıklama yaptı. Başta İran olmak üzere, İtalya, Irak ve Gürcistan’a taşımacılık yapan firmaların dikkatli olması gerektiği ve bazı bölgelere yasaklar getirildiğini duyurdu. En ciddi önlemler İran’dan gelen taşımacıları kapsıyor.

Irak

Irak’a gidecek vatandaşların, Koronavirüs vakaları görülen bölgelere seyahat etmemeleri, zorunlu hallerde bu bölgelere gideceklerin ise Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarına azami özeni göstermeleri tavsiye edildi.

İtalya

Dışişleri Bakanlığı Irak ile ilgili yaptığı uyarıları İtalya için de tekrarladı. Hastalığın sıklıkla görüldüğü bölgelere gidilmemesi gerektiği, mecburi durumlarda ise azami önlemlerin alınması tavsiye ediliyor.

Gürcistan

Gürcistan’da ise daha hafif önlemler söz konusu. Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmeye göre; son 21 gün içerisinde Güney Kore, Çin, İtalya, İran’a seyahat eden pasaport sahipleri giriş veya çıkış yönünde hiçbir surette Gürcistan’a kabul edilmeyecektir.

İran

Koronovirüs vakalarının artması sebebiyle birçok komşu ülke İran ile sınır kapılarını kapattı. Sınırını kapatan ülkeler arasında; Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan bulunuyor. An itibariyle İran’dan gelen araçlar, yük ve yolcular Türkiye’ye alınmıyor. İran tarafında bekleyen Türk araçları ise 14 gün süreyle karantinaya alınarak ülkeye girmeye başladı. Kısıtlama uygulanmasının yanı sıra Türkiye’nin İran ile sınır kapılarının ikili taşımalar ve İran üzerinden transit taşımalar için kullanılmasına izin verilmektedir.