Likit Kimyasal Madde Taşımacılığı

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alın

Bizi Takip Edin

Likit Kimyasal Taşımacılığı

TET Global Lojistik olarak kaliteli, güvenli ve çevre dostu hizmet anlayışıyla kişisel bakım, temizlik, ilaç, organik kimya, boya, gıda, tarım ve yapı vb. farklı türde sıvı kimyasalların Türkiye’deki ve Avrupa’daki tüm noktalar arası dolaşımını sağlıyoruz. Tehlikeli Maddelerin Kara Yoluyla Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Antlaşması (ADR)* çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz likit kimyasal taşımacılık faaliyetlerimizi, Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi tarafından belirlenen SQAS** sürdürülebilir emniyet ve kalite standartlarına uygun olarak sürdürüyoruz. 

Günlük ortalama 10.000 ton likit kimyasal taşıma kapasitesine sahip, 300’ü aşkın araçtan oluşan geniş filomuz ile Türkiye ve Avrupa genelinde, konteyner taşımacılığında ise dünya üzerindeki tüm noktalar arası ulaşım olanağı sunuyoruz. 

Tamamı 316 L kalite paslanmaz çelik kromdan oluşan, ısı kontrollü ve ADR sertifikalı, L4BH tipi kara tankerleri, Eurotainer markalı konteynerlerimiz, çekiciler ve hafif ekipmanlar ile kara yolu, demir yolu ve deniz yolu entegre (intermodal) lojistik olanağı sunarak taşıdığımız ürünlere dolum noktasından boşaltım noktasına kadar her aşamada eşlik ediyoruz.

Kompresör ve pompa donanımlarına sahip, izolasyonlu kara tankerlerimiz üç ile beş bölmeden oluşmakta ve tek seferde altı farklı kimyasal maddeyi taşıyabilmektedir. Tankerler dişli, loblu ve elektrikli olup 15.000 ton – 25.000 ton arası yükleme kapasitesine sahiptir. Tank konteynerler ise 20.000 – 33.500 litre arası yükleme olanağı sunar. Kara tankerleri ve konteynerler SQAS standartlarına uygun hizmet vermektedir. 

Tamamı mobil iletişim sistemleriyle donatılmış araçlarımızla müşterilerimize tüm lojistik süreci birebir takip olanağı sunuyoruz. Şirket içi eğitimlerle desteklediğimiz, alanında uzman ekibimiz ve SRC 5 Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Belgesi’ne sahip, deneyimli sürücü kadromuz ile iş sağlığı ve güvenliği yönetiminde İngiliz Standartlar Enstitüsü’nün OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Yönetim Sistemi kriterleri doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. 

SQAS Standartları ile Likit Kimyasal Taşımacılık

SQAS standartları çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz lojistik faaliyetlerimizde, taşıdığımız kimyasal maddeleri olası tüm hasar ve kayıplara karşı kapsamlı koruma altına alıyoruz. Trafik ve hırsızlıktan kaynaklı maddi kayıplara karşı yapılan kasko sigortalarına ek olarak, kaskonun ihtiyari mali mesuliyetini artıran Hasar Fazlası Sözleşmesi yapıyoruz. Ayrıca Nakliye Sigortası ile taşınan üründe yaşanabilecek olası hasar ve kayıpları telafi etmeyi amaçlıyoruz. 

Likit kimyasal taşımacılığı çalışmalarımızı T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, ADR Tehlikeli Madde Taşımacılığı Mevzuatı ile belirlenen yasalar çerçevesinde ve SQAS standartlarına uygun olarak yürütüyoruz. Araçlarımızda EURO5 ve EURO6 motor teknolojisi kullanarak, sağlıklı bir gelecek için çevresel sürdürülebilirliğe ve doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyoruz. 

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından 1968’de yürürlüğe konulan Avrupa Antlaşması (ADR), kara yoluyla taşınan tehlikeli kimyasalların paketlenmesi ve işaretlenmesi, tehlikeli madde taşıyan araçların yapımında kullanılması gereken malzemelerin ve araçların operasyon kapsamının tanımlanması gibi teknik düzenlemeleri içermektedir. Antlaşma, tehlikeli kimyasal maddelerin çevre sağlığının ve güvenliğinin korunarak taşınmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu açıdan tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmaların, operasyonlarını ADR kurallarına uygun olarak yürütmesi önem taşımaktadır. 

SQAS kara yolu taşımacılığı, aracılık yapan ve intermodal taşımacılık hizmeti veren şirketlerin performanslarını, kalite, güvenlik, sağlık, çevresel ve kurumsal sosyal sorumluluk standartlarını belirleyen bir programdır. Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi, SQAS ile lojistik firmaların düzenli olarak denetimini sağlamakta ve sektörün hizmet kalitesini korumayı amaçlamaktadır. Bu açıdan SQAS, kimya lojistiği sektöründe önemli bir değerlendirme programı olarak kabul edilmektedir.

SQAS Türkiye ile, Dökme Kimyasal Madde Taşımacılığı  (Dökme Kimyasal Taşımacılığıve Sıvı Kimyasal Madde Taşımacılığı (Sıvı Kimyasal Taşımacılığı) yapılmaktadır.

Likit Kimyasal Taşımacılık Hakkında Sık Sorulan Sorular

Likit kimyasal madde taşımacılığı nedir?

İnsan ve çevreyle doğrudan temas halinde olması durumunda tehlike arz edebilecek ürünlerin sevkiyat işlemleri likit kimyasal madde taşımacılığı olarak adlandırılmaktadır. Taşıdığı önem nedeniyle en çok tercih edilen ve en titiz şekilde gerçekleştirilmesi gereken lojistik hizmetlerindendir. Diğer yandan likit kimyasal madde taşımacılığını, tehlikeli madde taşımacılığının bir alt kolu olarak nitelendirmek mümkündür. Günlük hayatın pek çok farklı alanında sıvı kimyasal maddeler aktif olarak kullanılmakta olup likit kimyasal madde taşımacılığı yapılırken pek çok farklı güvenlik önlemi alınması zorunluluğu göz ardı edilmemelidir.

Hangi tür kimyasallar likit kimyasal madde taşımacılığı için uygundur?

Taşımacılığı sırasında üst düzey güvenlik önlemleri alınması gereken likit kimyasal maddeler akışkan yapılıdırlar. Yakıt, petrol yağı ya da çözücüleri, alkaliler, asitler, reçineler, yapıştırıcılar, sıvı sabunlar, parafin, beton katkı maddeleri ve deterjanlar likit kimyasal maddeler arasında sayılabilir. Likit kimyasal maddelerin tehlikeli ve tehlikeli olmayan şeklinde iki farklı sınıfta kategorize edilmesi mümkündür. Bu ürünlerin her biri sahip oldukları özelliklere uygun şekilde taşınmalıdır. Tehlikeli likit kimyasal maddelerin taşınması süreci, özel araçlarla ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Likit kimyasal madde taşımacılığı için hangi taşıma yöntemleri kullanılır?

Likit kimyasal madde taşımacılığının gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılan farklı taşıma yöntemleri vardır. Bu yöntemleri tank taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, deniz taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı ve havayolu taşımacılığı olarak sıralamak mümkündür. Likit kimyasal madde taşımacılığının hangi taşıma yöntemi ile yapılacağı taşınacak olan maddeye, taşıma mesafesine, taşıma hızına ve benzer faktörler değerlendirilerek belirlenir. Her taşıma yönteminin farklı avantaj ve dezavantajları bulunmakla birlikte hangi yöntemin tercih edileceği likit kimyasal madde özelinde belirlenmelidir. Bu sayede güvenli ve doğru yöntemi tespit etme imkanı bulunur.

Likit kimyasal madde taşımacılığı esnasında olası riskler nelerdir?

Likit kimyasal madde taşımacılığı kapsamında farklı araçlar kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken taşınacak likit kimyasal maddelerin özelliklerine uygun araçların tercih edilmesidir. Taşınacak maddenin özelliklerine bağlı olarak farklı önlemler alınması gerekliliği doğabilir. Araç içinde meydana gelebilecek yüksek basınç ve sıcaklık ciddi risklere neden olabileceği için taşınacak likit kimyasal madde özelinde ideal koşullar sağlanmalıdır. Diğer bir önemli nokta likit kimyasal maddelerin taşınması için gereken izinlerin bulunması ve güvenlik standartlarına uygun taşıma hizmeti verilmesidir.

Likit kimyasal madde taşımacılığı yaparken hangi güvenlik önlemleri alınmalıdır?

ikit kimyasal madde taşımacılığı sırasında taşınan maddenin türüne ve özelliklerine uygun ambalajlama yapılmalıdır. Ambalajlar, taşınan maddenin ne olduğu konusunda doğru bilgi verecek şekilde etiketlenmeli ve taşıma süreci bu doğrultuda planlanmalıdır. Taşıma işlemi taşınacak maddenin özelliklerine uygun ve tehlikeli madde taşımacılığına yönelik tasarlanan araçlarla gerçekleştirilmelidir. Likit kimyasal madde taşımacılığı alanında uzman, deneyimli ve eğitimli personeller tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu sayede likit kimyasal madde taşımacılığı sırasında ortaya çıkması olası riskleri minimize etmek mümkün olabilir.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi : 09:00 – 18:00

Salı : 09:00 – 18:00

Çarşamba : 09:00 – 18:00

Perşembe : 09:00 – 18:00

Cuma : 09:00 – 18:00

C.tesi – Pazar : kapalı

aykut karatas
aykut karatas
2022-09-11
Tank ve kimsayal taşımacılığının lider firmasıdır, dünya devi kimya firmalarına kendi fabrikalarında inhouse hizmet veriyorlar, tank yıkama işinde daha iyisi yok.
Hakan Abus
Hakan Abus
2021-03-08
Ülkemizin lojistik sektöründe kimyasal ürün taşıma alanında lider kuruluşudur. TGL Tetglobal, Türkiye içindeki taşımacılık ağı ve yetişmiş personeli ile hedefini yurt dışında Avrupa ülkelerine açmış ve bu ağıda genişletmeye doğru adımlarla devam ettirmektedir. Dünya üzerinde tank konteynerleri kapıdan kapıya ve limandan limana iş ortakları ve kendi bünyesinde oluşturduğu imkanlarla taşımaya başladığınıda eklemek isterim. Ayrıca kalite yönetimine verdiği önemle müşterilerine de güven vermektedir. SQAS sertifikalı hizmetleri, yıkama ve bakım tesisleri ile, bünyesine kattığı konteyner depolama hizmetleri ile farklılaşmaya devam ediyor. Taşımacılığın duayeni olan firma, filosuna kattığı yeni araçlarla ağını giderek güçlendirmektedir. Müşterilerine butik hizmet verdiğini söylemek bu koşullarda hatalı olmayacaktır. Kimyasal taşımacılığın gerekliliklerini tam anlamı ile işine yansıtan firma, ayrıca yıkama sertifikaları ile kontrol gücünü ve müşterilerine kimyasal madde konusunda derin bilgi birikimi ile oldukça farklı olduğunu hissettirmektedir. Yurt içi ve dışında noktadan noktaya müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı hedeflemiş olan firma, teknolojik atılımlarına da hız vermektedir. Global oyuncularla yapmış olduğu anlaşmalarda sanırım bunun en büyük kanıtı niteliğindedir.
Volkan Orhan
Volkan Orhan
2020-11-24
Burada çalışıyorum
nevzat yıldız
nevzat yıldız
2018-09-23
Çok bilgim yok firma hakkında
ABDULLAH HİLMİ EFENDİ
ABDULLAH HİLMİ EFENDİ
2018-08-29
Hizmet, ben bu firmada çalıştım, yarı kurumsal diyebilirim, çoğu firmaya göre iyi, anlaşma yaparken sağlama alın.