21 Şub 2020

Bulgaristan E-TOLL Sistemine Geçiyor

Bulgaristan 1 Mart 2020 itibariyle elektronik otoyol ücreti sistemini (E-TOLL) uygulamaya başlıyor. Azami ağırlığı 3.5 tondan fazla olan tırlar, kamyonlar ve otobüsler artık kat ettikleri mesafeye göre ücret ödeyecek. Ulusal karayollarını kullanmak için gereken ücretleri, GNSS tabanlı yerleşik aygıt aracılığıyla, GPS cihazı aracılığıyla veya güzergah haritası yöntemi ile ödeyebilirsiniz. Araçlarında yerleşik aygıt ve GPS cihazı bulunmayan araç sahipleri, güzergah haritası satın aldıktan sonra ücretli yol ağını kullanabilirler.

Güzergah haritası yöntemini kullanmayı tercih eden taşımacılar, kullanacakları yolun başlangıç ve bitiş noktalarını ve ayrıca maksimum 4 ara konumu belirterek belirli bir rotanın geçişi için ödeme yapmalıdır. Bu yöntem için taşımacıların belirtmek zorunda oldukları hususlar ise; aracın maksimum yükü, emisyon sınıfı, aks sayısı ve sicil numarasıdır.

Bütün bu verileri sisteme giren sürücüler, ödenen ve ödenmesi gereken ücret konusunda bilgilendirilir. Güzergah haritasının seyahat boyunca takip edilmesi oldukça önemlidir. Güzergah haritası, kullanıcı sisteme kayıtlı değilse 24 saat öncesine kadar, e-posta adresiyle kayıtlı ise yedi gün öncesine kadar etkinleştirilebilir.

Güzergah haritalarını aşağıda belirtilen satış noktalarından temin edebilirsiniz.

– Bölgesel Yol Müdürlüklerinden, nakit ödeme ve yakıt kartı dahil olmak üzere kartla ödeme aracılığıyla,
– Listede yer alan self-servis ödeme terminallerden, yakıt kartı dahil kartla ödeme aracılığıyla,
– Elektronik olarak www.bgtoll.bg adresinden veya mobil uygulama üzerinden.

Karayolu seyahat maliyetini ücretsiz olarak hesaplamak için www.trots.bgtoll.bg/ adresinden faydalanabilirsiniz. Sürücüler veya firmalar herhangi bir sorun ile karşı karşıya geldiklerinde veya daha detaylı bilgi almak için 0700 10 876 numaralı telefon hattını arayarak Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi Bilgi Merkezi’ne başvurabilirler.