15 Oca 2020

Sahte Polislere Dikkat!

Almanya ve Fransa karayollarında, polis kıyafeti giyerek yük hırsızlığı yapan çeteler ile ilgili ihbarlarda ciddi artış görülmekte. Fransa’nın Lyon şehrinde, polis otomobiline benzeyen araçlarla gelen ve polis kıyafetli çete üyeleri rapor edildi. Almanya’da ise polis kıyafetli suçluların sürücülerin paralarını çaldıkları bildirildi. Köln A4 otoyolunda sürücülerin önlerini kesen ve kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin, 2000€ nakit parayı alarak olay yerinden uzaklaştıkları açıklandı. Sahte polis rozetine sahip çete üyeleri, plakası AB harfleriyle başlayan siyah bir otomobile sahipler.

Bildirilen vakaların neredeyse tamamında, çete üyeleri siyah maske takmakta. Park halindeyken sürücülere yaklaşan suçlular, aracınızdan inmenizi veya otomobili takip etmenizi istiyor. Hırsızlık olaylarında araçların tentelerinin yırtıldığı, mühürlerin kırıldığı ve biber gazı kullanıldığı açıklandı.

Fransa’da ve Almanya’da alınan güvenlik önlemlerine rağmen suçlular faaliyetlerini hala devam ettiriyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, gerçek polislerin yüzlerinin saklamadıkları, sürücülere polis evraklarını gösterdikleri ve agresif tavırlardan uzak durdukları belirtildi. Aksi tutumla karşılaşan sürücülerin ivedilikle polisi aramaları gerekiyor. Ayrıca sürücülerin, araçları durduran yetkililerden ad soyad, görevli oldukları birim bilgisini istemeleri ve kimlik ibraz etmelerini talep etmeleri konusunda uyarılar yapılıyor.

Almanya’da benzer vakalarla karşılaşılması halinde başvurulabilecek iletişim bilgileri +49 221/2290