31 Eki 2020

İtalya, İspanya ve Portekizde Sokağa Çıkma Yasakları

3 Ülkede farklı saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanması başladı. Sokağa çıkma yasaklarının kapsamları birbirlerinden farklı olsa da ticari faaliyetlerinden dolayı taşımacılık yapan firmalar bu kısıtlamalardan muaf olacaklar.

Ülkelerdeki sokağa çıkma yasağından etkilenmemeniz için farklı belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmekte. Ülkelere göre hangi belgeleri yanınızda bulundurmanız gerektiğini yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

-İspanya’da aracınızdan indiğiniz zamanlarda sokağa çıkma yasağından muaf olabilmeniz için yanınızda “Certificate for international transport worker” belgesini bulundurmanız gerekiyor.

-İtalya’da taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştirirken sokağa çıkma yasaklarından etkilenmemeniz için yanınızda hem AB Uluslararası TIR Sürücüsü dokümanını hem de İtalyan dilinde bir dokümanı bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca  sürücülerin İtalya’ya giriş yaptıkları noktaya en yakın ASL Ofisine (Kamu Sağlığı Dairesi) mail yolu ile şoför bilgilerini içeren bir bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

-Portekiz’de taşımacılık yapacak bütün sürücülerin, işverenleri tarafından mesleki faaliyetlerini yerine getirdiklerini gösteren bir doküman ibraz etmek zorunda olduklarını hatırlatırız. Bu dokümanların Portekizce doldurulması zorunludur.