30 Nis 2020

Almanya’da Yeni Trafik Kuralları ve Artan Cezalar

Federal Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, 28 Nisan tarihi itibariyle yeni trafik kurallarının ve trafik cezalarının yürürlüğe girdiğini açıkladı. Küçük sayılabilecek trafik ihlalleri bile artık yüksek miktarlarda cezalara sahip. Almanya Ulaştırma Bakanı trafik cezalarının miktarını arttırarak, trafiği daha güvenli hale getireceklerini ve çevreyi daha iyi koruyabileceklerini belirtti. Dikkat edilmemesi durumunda kolaylıkla ihlal edilen bazı trafik kurallarının cezalarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Park etmenin yasak olduğu bir alana park eden araçlara önceden 15 Euro ceza kesilmekteydi. Yeni kurallar sonrasında bu cezanın alt limiti 25 Euro’dan başlayacak. Park yasağı olan bölge itfaiyeye ait ise bu eylemin cezası 55 Euro’ya kadar çıkacak. Belirlenen hız sınırlarının 16 km üzerine çıkan araç şoförlerine, bir ceza puanı ve 70 Euro ceza kesilecek. Hız sınırını saatte 21 kilometre veya daha fazla ihlal edenlere verilecek ceza ise hız miktarına bağlı olarak 80 ile 680 Euro arasında değişecek.

Eski düzenlemede otomobillere, kamyonlara ve motosikletlere uygulanan yaptırımlarda farklılıklar vardı. Bu eski düzenleme kaldırıldı.

3,5 ton veya üzeri ağırlıktaki kamyonlar, yaya trafiğini ve bisikleri beklerlerken, sağa dönüşlerini yürüme hızında yapmak zorundalar ve bu dönüşlerde uyarı anonsu yapmalılar. Trafik ışıklarında iki tekerlekli araçların asla kamyonların sağ tarafında durmamaları konusunda da uyarılar yapıldı.

Kuralların tamamını barındıran resmi duyuru metnine buradan ulaşabilirsiniz.