16 May 2020

Important Announcement from TÜVTÜRK about Vehicle Inspections

According to the regulation made by the Ministry of Communications and the Ministry of Internal Affairs, it was decided that there would be no penalty for postponing vehicle inspections due to the Covid-19 outbreak.

It was announced that vehicle inspections that are expiring between 3 April 2020 to 3 July 2020 will not face any punishment if they carry out their inspection until 17 August 2020. After this announcement, there is a possibility of intensity on vehicle inspection stations during July and August. For that reason vehicle owners advised to carry out vehicle inspections without delay.

We recommend you to make your vehicle inspection without delay in order to avoid any penalties. You can have your vehicle inspection at any TÜVTÜRK station in Turkey.

16 May 2020

TÜVTÜRK’ten Araç Muayeneleri ile İlgili Önemli Duyuru

Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelere göre, Covid-19 salgını sebebiyle araç muayenelerini erteleyenlere ceza uygulanmayacağı kararı verilmişti.

3 Nisan 2020 ile 3 Temmuz 2020 tarihleri arasında muayene süresi dolan taşıtların muayenelerini 17 Ağustos 2020 tarihine kadar yaptırmaları halinde herhangi bir cezayla karşılaşmayacakları açıklanmıştı. Bu açıklama sonrasında Temmuz ve Ağustos ayları süresince büyük bir yoğunluk yaşanma ihtimali bulunuyor. İmkanı olan araç sahiplerinin bu sebepler düşünülerek taşıt muayenelerini geciktirmeden yaptırmaları tavsiye edildi.

Herhangi bir aksaklıktan kaynaklanabilecek cezalarla karşılaşmamanız için taşıt muayenelerinin geciktirilmeden, Türkiye genelinde bulunan herhangi bir TÜVTÜRK istasyonunda yaptırmanızı tavsiye ederiz.