13 Mar 2020

İran – Türkmenistan Sınır Kapılarında Son Durum

Hatırlanacağı üzere; 23 Şubat 2020 tarihinde İran-Türkmenistan kara sınır kapıları, tek taraflı olarak geçişe kapatıldı. O tarihte Loft Abad Sınır Kapısında bekleyen Türk sürücüler, 9 Mart 2020 itibariyle ülkemize dönmeye başladılar.

Halen Loft Abad Sınır Kapısında bekleyen 70-80 civarı tırın Türk sürücüleri, bağlı çalıştıkları firmaların talebi doğrultusunda araçlarını tır parkına bırakarak ülkemize yolcu olarak dönmeyi talep ediyor. İran tarafı ise bahsi geçen araçların sıkışıklığa neden olabilecekleri ve gümrük alanlarında işlem yaptırmak isteyen diğer araçlara engel teşkil edebilecekleri için özenli bir şekilde bırakılmalarını talep ediyor.

Resmi kurumlarımız, Türkmenistan sınır kapılarının yakın zamanda açılma ihtimalinin olmadığını açıkladı. Araçlarını bırakmak isteyen firmalar bu detayı göz önünde bulundurmadan karar vermemeli.

Araçlarını bırakarak Türkiye’ye dönmek isteyen sürücüler, bağlı oldukları firmadan antetli kağıtta imzalı bir yazı almaları, ülkeden çıkış yaparken ise gümrük makamlarına durumu açıklayıcı bir dilekçe teslim etmeleri gerekiyor. Ayrıca ileride bir hukuki sorunla karşılaşılmaması için aracın tır parkına bırakıldığını kanıtlayan belge temin edilmesi önemlidir. Bu işlemleri tamamlayan sürücülerin coronavirus riski yüksek İran’ı acil terk etmeleri gerekmektedir.

Serakhs Sınır Kapısında bekleyen Türk tır sürücülerinin işlemlerinde bir engel bulunmamakta ve ülkemize kısa bir süre içerisinde dönecekleri bilgisi alınmıştır.